21.01.2022 | 11:30
Стажування на підприємстві зареєстровані безробітні можуть проходити за направленням територіальних центрів зайнятості. Проходить воно у формі профнавчання. Так, за 2021 рік послугами з профнавчання Київського обласного центру зайнятості скористалися 1,8 тис. осіб, у результаті чого 97% осіб було працевлаштовано.
Стажування на підприємстві це:
- ОФІЦІЙНО. Адже Центр зайнятості укладає тристоронній договір з роботодавцем і безробітним.
- ГРОШОВА КОМПЕНСАЦІЯ. За час проходження стажування за безробітним зберігається допомога по безробіттю, а роботодавець, при цьому, нічого не витрачає.
- ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПІДХІД. Роботодавець затверджує індивідуальну програму стажування безробітного і погоджує із центром зайнятості. А представники служби зайнятості контролюють, щоб безробітний дотримувався затвердженого плану роботи.
- МОЖЛИВІСТЬ СТАТИ БІЛЬШ ЗАТРЕБУВАНИМ. Безробітний може пройти професійне навчання та отримати нову кваліфікацію або підвищити вже наявну – до рівня, що відповідає вимогам сучасного виробництва і сфери послуг. У роботодавця, при цьому, є нагода оцінити здібності та навички потенційного працівника.
- ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ. Після закінчення стажування роботодавець-замовник, який забезпечував проходження стажування, зобов’язаний працевлаштувати безробітного протягом 30 календарних днів з дня завершення навчання.
ВАЖЛИВО:
- Строк «безробітного» стажування не може перевищувати трьох місяців
- У разі необґрунтованого невиконання зобов’язань, визначених договором, роботодавець повинен відшкодувати центру зайнятості загальну суму витрат на стажування (якщо останній її оплачував).
Якщо ви також бажаєте підвищити кваліфікацію або спробувати себе на певній посаді, пропонуємо скористатися послугами з профнавчання служби зайнятості!