Імпульс шукати нову роботу у всіх різний: одному конче потрібні гроші, інший із завзяттям хоче спробувати себе в справі. Та, якщо ти ніколи не працював за фахом, поки вчився в університеті, то знайти роботу, тим більше, хорошу, одразу після отримання диплому, може бути досить складно.
Можеш спробувати почати свою трудову діяльність ще навчаючись в університеті. Але хто візьме на роботу за фахом студента першого курсу? Раніше третього знайти щось за своїм профілем дуже важко, та й далі не легше.
- Це може бути підробіток в деканаті, на кафедрі або в лабораторії. Там завжди потрібні помічники для перекладання папірців та спілкування зі студентами. Теж певний досвід та розвиток своїх комунікативних навичок, які стануть в нагоді на основній роботі.
- На перших порах студенти працюють офіційно або неофіційно промоутерами, офіціантами, кур'єрами, робота в кол-центрах, перекладачами, репетиторами та ін.
Що необхідно знати про першу роботу? Ось правила, які тобі стануть у нагоді:
1. Будь готовий до того, що твої уявлення про професію і те, що є в реальному житті, - можуть не збігатись. Це нормально, і таке трапляється досить часто. Через брак знань і досвіду ми іноді не бачимо всіх варіантів і можливостей професійного розвитку в ній.
2. Вивчай англійську. Іноді роботодавці віддають перевагу кандидату з хорошим знанням іноземної мови, навіть якщо він поступається своєму конкуренту в професійних знаннях.
3. Розвивай свій особистий бренд. Скорегуй свої сторінки в соціальних мережах. Пиши про свої досягнення, висловлюйте думку, роби замітки, які стосуються твоїх професійних знань та вмінь і публікуй корисні тематичні статті. Стеж за сторінками лідерів думок в обраній сфері та не бійся задавати їм питання.
4. Приділяй велику увагу нетворкінгу. Знайомся з якомога більшою кількістю людей. Відвідуй майстер-класи, тренінги, конференції, ярмарки вакансій, зустрічі з роботодавцями, бізнес-сніданки. Збери також список тих, хто і ким працює з родичів і друзів твоїх батьків та знайомих. Все це знадобиться при пошуку першої роботи.
5. Вивчай вакансії з позначкою "досвід не має значення". У тебе хоча б початково сформується мета і стратегія. А далі - більше завзяття та везіння!
6. Розглядай також варіант віддаленої роботи в мережі інтернет. Та, пам’ятай про шахрайство! Тому звертай увагу на пропозиції роботи без передоплати та ризику
7. Обираючи свою першу посаду, дивись на перспективи. Шукай роботу там, де шанси піднятися по кар'єрних сходах більша, або хоча б є можливість отримати цінний досвід. Відслідковуй цікаві для тебе вакансії, навіть якщо ти поки не можеш на них претендувати через нестачу досвіду і знань. Це дасть змогу скласти портрет ідеального кандидата. Розуміючи, чого хочуть роботодавці, легше вибудувати особисту професійну стратегію. Наприклад, ти точно будеш знати, яких навичок і знань ще не вистачає і на що необхідно звернути увагу та підучити.
8. Будь вмотивованим і активним при пошуку роботи. Покажи роботодавцю що ти по-справжньому зацікавлений в його вакансії. Дуже часто компанії звертають увагу й на те, наскільки сам здобувач активний, а не просто чекає, поки йому зателефонують.
9. Не нехтуй стажуванням. Стажування здається малопривабливим через відсутність грошей, але обіцяє більше перспектив. Стажиста по-справжньому навчають та формують поняття про роботу у великій компанії. Краще провести три місяці або півроку в компанії з ім'ям, ніж опинитися відразу в штаті невідомої. І вже тим більше це краще, ніж сидіти вдома.
Коли ти отримаєш свою першу роботу пам’ятай, що відтепер твоє життя починає новий відлік. І тут важливо зрозуміти, чого ти хочеш від кар’єри та життя. І чим швидше зрозумієш свої пріоритети, тим швидше почнеш рухатися у вірному напрямку.
Робота - це місце, де людина працює. На робочому місці тебе чекатиме, в кращому випадку, короткий період навчання. В найшвидші терміни потрібно зробити максимум, щоб стати важливим в команді, набути нових знань та досвіду. Будь готовий робити більше, ніж очікують: пропонуй не один, а кілька варіантів вирішення задачі, будь активним, не цурайся попросити про допомогу, зворотній зв'язок та знайди собі наставника. Це покаже твоє бажання рости і розвиватися.
Пам'ятай: окрім тебе, твій успіх нікому не цікавий. Тому, чи будеш ти успішним в житті чи ні, залежить тільки від тебе.