Співбесіду з потенційним кандидатом на вакансію зазвичай розпочинає представник відділу кадрів, який досить глибоко може не вникати в усі нюанси. Далі естафету може перейняти людина, яка або ухвалює остаточне рішення щодо прийняття на роботу, або  її думка важлива для прийняття остаточного рішення.

Часто співбесіди проводяться колегіальним способом. Один з присутніх веде співбесіду, інші – задають додаткові запитання.

Практикуються також групові співбесіди. Це коли співбесіду проходить група кандидатів. Оцінюється поведінка в групі, уміння спілкуватися на загал, виявляти ініціативу. Потім будуть індивідуальні співбесіди, але вже з попередньо відібраними кандидатами. Проявляй активну участь, але не дій агресивно щодо інших кандидатів, демонструй коректність.

Останнім часом співбесіди проводяться у формі ділової гри, ситуативних вправ чи відео завдань. Всі вони допомагають оцінити, як ти справляєшся з конкретними ситуаціями.

Але, скільки не було б видів співбесід, аксіома № 1: до співбесіди потрібно готуватися. Підготовчий етап є запорукою твого успіху. Перш за все, переконайся, що ти можеш чітко, стисло і логічно пояснити все, що написано в твоєму резюме.  Подумай, чи можеш ти навести конкретні приклади власних досягнень (особливо тих, що мають безпосереднє відношення вакансії).

Обов’язково підготуй та попрактикуй стислу та конкретну промову, в якій треба коротко розповісти про:

§       

власну освіту, і як вона пов’язана з вимогами вакансії;

§       

попередній досвід роботи (куди може входити стажування, практика  на виробництві, волонтерська робота, громадська діяльність, зайнятість у студентських спілках тощо).

Побудуй власну промову так, щоб було зрозуміло, як ти зможеш ефективно використати свій попередній досвід, виконуючи роботу, на яку ти претендуєш. Не забудь, на завершення, пояснити чому ти хочеш працювати саме тут і на цій посаді.

Пам’ятай, що твій час буде досить обмеженим (здебільшого співбесіда триває від 30 хвилин до години), ти хвилюватимешся і можеш розгубитися, щось забути або почати повторювати вже сказане. Тому підготовка і практика твоєї промови дуже важливі.

Також варто відпрацювати відповіді на найбільш вірогідні питання у формі репетиції-співбесіди з  батьками, друзями чи однокурсниками.

Присвяти достатньо часу пошуку інформації про організацію, у якій тобі призначено співбесіду. Ознайомся з інформацією на їхньому сайті, почитай матеріали про них у пресі, перевір їхні профілі в соціальних мережах, дізнайся, хто їхні основні конкуренти, спробуй знайти інформацію про людей, які будуть присутні на співбесіді.

Наводимо деякі з найпоширеніших питань, на які варто підготувати відповіді заздалегідь. Це дозволить тобі почуватися впевнено під час співбесіди і звернути увагу на свої сильні сторони та досягнення:

1.     

Розкажіть коротко про себе: Вашу освіту, попередній досвід роботи, компетенції та навички, які Ви маєте для виконання цієї роботи.

2.     

Чому Ви хочете отримати цю роботу?/Чому Ви зацікавлені у цій вакансії?

3.     

Чому ми маємо обрати саме Вас з-поміж інших кандидатів?

4.     

Які Ваші сильні сторони?

5.     

Які Ваші слабкі сторони?

6.     

Як пов’язані Ваші академічні досягнення з вимогами щодо цієї вакансії?

7.     

Ваше найзначніше досягнення на сьогодні?

8.     

Де, ким  Ви бачите себе через 5 років/10 років? Як Ви збираєтеся це здійснити?

9.     

За що Вас критикували за останні чотири роки?

10.  

Найчастіше погоджуєшся чи сперечаєшся, і чому?

11.  

Що треба змінити у цій вакансії, щоб вона стала ідеальною для Вас?

12.  

Як би Ви описали себе за допомогою трьох прикметників?

13.  

Якщо Вам нададуть вибір, Ви вважатимете за краще складати плани чи здійснювати їх?

14.  

Назвіть три ситуації, у яких Вам не вдалося досягнути успіху і чому?

15.  

Що Вам найбільше та найменше подобається в роботі в цій галузі?

16.  

У Вас є питання до нас?

Обов’язково підготуй питання, які ти хотів би поставити потенційному роботодавцю. Це можуть бути питання про компанію (але уникай питань, відповіді на які можна легко знайти в інтернеті), про відділ, в якому відкрито позицію, про вакансію (наприклад, ти можеш поцікавитись, у зв’язку з чим її відкрито ), про можливості професійного розвитку. Твої питання мають демонструвати твою обізнаність щодо діяльності компанії, зацікавленість у вакансії та розуміння вимог до кандидата.

Точно дізнайся місце розташування організації і сплануй свій час так, щоб не запізнитися. Приходь за 15 хвилин до призначеного часу.

Обираючи одяг для співбесіди, май на увазі, що твій зовнішній вигляд повинен відповідати ситуації, стилю підприємства та посаді, на яку ти претендуєш.

 

ПІД ЧАС СПІВБЕСІДИ:

Вимкни свій мобільний телефон.

Май при собі копію резюме (це твоя унікальна шпаргалка), а також, якщо потрібно, зразки своїх робіт (статті, малюнки, фотографії тощо).

Будь упевненим, говори чітко та розбірливо, уникай багатослів’я і відповідай на питання по суті.

Будь готовим назвати прізвища і телефони осіб, які можуть надати тобі рекомендації, заздалегідь узгодивши це з ними.

У кінці розмови варто чітко домовитися про те, коли і як ти дізнаєшся про результати.

Закінчуючи співбесіду, не забудь про звичайні норми ввічливості.

 

ПІСЛЯ СПІВБЕСІДИ

можна надіслати листа потенційному роботодавцю, в якому варто:

§        

подякувати за можливість обговорити твою кандидатуру під час інтерв’ю,

§        

запевнити, що тебе дуже цікавить ця вакансія та компанія,

§        

повідомити, що співбесіда була для тебе корисним досвідом, і ти з нетерпінням чекаєш дізнатися результат.