Ринок праці не є і не повинен бути доброю тітонькою. Ринок праці – це жорстка система соціальних відносин між роботодавцем та найманим працівником. Найчастіше роботодавець виступає у ролі покупця, шукач роботи – продавець власних знань, умінь та навичок. Перший завжди хоче купити якісний товар, другий – прагне «продати» себе за гідну заробітну плату. Ці соціальні ролі змінюються лише за однієї умови: якщо Ви професіонал з великої літери, мати якого у штаті власної компанії прагнуть безліч роботодавців.
Кожен окремо взятий найманий працівник має відповідати вимогам роботодавця. Перш за все, має значення рівень підготовки (і теорія, і практичні навички). Далі – важливою є готовність приступити до роботи негайно. Це, так звана, працездатність працівника, що включає в себе: хороше фізичне і духовне здоров’я людини, її професійний та особистісний потенціал, адаптивні можливості, професійний та життєвий досвід.
Отож, починаючи пошуки будь-якої роботи, оцініть себе як професіонала. Бажано, щоб ця оцінка була максимально реалістичною. Визначте свій рівень кваліфікації, проаналізуйте, знання, вміння та навички, які Ви готові пропонувати роботодавцям. Задумайтеся щодо Вашого професійного потенціалу та оцініть власний досвід роботи, набутий Вами під час навчальної (виробничої практики). Оцініть себе як особистість і складіть перелік позитивних характеристик, які допоможуть Вам якнайкраще адаптуватися до роботи і досягати успіху у професійній діяльності.
Всі ці дії робляться не просто так, як кажуть: «для того, щоб було». Саме таким чином Ви можете визначити власну ринкову вартість , а значить і рівень Ваших домагань щодо отримання бажаної роботи і заробітної плати за неї.
Зрештою, спробуйте перевірити себе: коли людина чує запитання: «Яку роботу Ви шукаєте?», перша відповідь, що спадає на думку: «Високооплачувану!», далі – «нескладну», потім – «бажано недалеко від дому». Список відповідей можна продовжувати до безкінечності. Але справа в тім, що неконкретна відповідь – це перший крок до довготривалого безробіття. Другий крок до нього – завищена оцінка власної ринкової вартості та пов’язані з нею домагання.
Єдино правильна відповідь на запитання: «Яку роботу Ви шукаєте?» - конкретна професія (посада) із зазначенням розряду (для робітничих професій).
Наприклад, кухар III розряду, помічник юриста, вчитель української мови та літератури.
Пам’ятайте, досягнути мети можна лише тоді, коли вона чітко сформульована і Ви маєте ресурси для її досягнення.
Коли чесний аналіз самого себе завершено і знайдено правильну відповідь на запитання: «Яку роботу Ви шукаєте?», необхідно поцікавитися попитом на цю професію на місцевому ринку праці та вимогами роботодавців до кандидатів на працевлаштування. Особливо ретельно відслідковуйте інформацію щодо необхідних знань, вмінь, навичок, в тому числі «soft»-навичок (м’яких).
За потреби скоригуйте уявлення як про власну ринкову вартість, так і рівень домагань. Розгляньте також варіанти підвищення кваліфікації та покращення стану «soft»-навичок.
Тепер, коли Ви точно знаєте, яку саме роботу шукаєте, приступайте до практики. А якщо роботу Вам доводиться шукати вперше, зверніться до місцевого центру зайнятості для участі у безкоштовних семінарах з техніки пошуку роботи.
У ринкових умовах пересічному громадянинові за весь період власного працездатного віку доводиться декілька разів змінювати не тільки місце роботи, а й саму професію. Причини тому різні: починаючи від конкуренції, пошуку кращих умов праці, прагнення особистісного і професійного зростання, завершуючи бажанням реалізувати себе у кардинально іншій сфері прикладання праці чи професії. І це цілком нормально. Адже світова економіка невпинно глобалізується, іноді стираючи кордони між державами, прогрес не стоїть на місці, щорічно зникають і одночасно виникають десятки нових професій, у людське життя успішно інтегруються роботи, з якими, можливо, людству колись також доведеться конкурувати.
Іншими словами, майте на увазі, - сьогодні у тренді: гнучкість і професійна мобільність, в тому числі за рахунок трудової міграції, готовність і здатність постійно підвищувати власний професійний рівень. І все це не на словах, а на ділі.