Сьогодні сільськогосподарські професії помилково мало користуються популярністю, але в подальшому їх престиж буде зростати. Новітні технології дозволять ефективно обробляти сільськогосподарські угіддя, людям будуть допомагати роботи, автоматизовані системи та безпілотне обладнання. Агрономи, селекціонери, фахівці з генної інженерії будуть дуже затребувані в майбутньому десятиріччі.

Агрокібернетик. Висококваліфікований фахівець з впровадження нових технологій, що займається інформатизацією і автоматизацією сільськогосподарських підприємств.

Оператор автоматизованої сільгосптехніки. Спеціаліст, який керує автоматизованою технікою на фермі: системами датчиків, безпілотниками і агроботами.

Агроном-економіст. Висококваліфікований фахівець із забезпечення конкурентоздатної продукції та економічно ефективної роботи сільськогосподарської компанії, підлаштовує роботу підприємства під потреби ринку. Відповідає за управління економічними ризиками підприємства.

Сільськогосподарський еколог. Спеціаліст з утилізації відходів, а саме з розробки принципів утилізації наслідків ведення сільського господарства, а також займається відновленням ґрунтів.

Фахівці з вирощування генно-модифікованих сільськогосподарських культур і розведення худоби із застосуванням генної інженерії. Народонаселення Землі зростає шаленими темпами і тому збільшується потреба в продуктах харчування. Традиційні підходи вирощування рослин та відгодівлі тварин вже не здатні нагодувати швидко зростаюче населення нашої планети. Вчені продовжують працювати над тим, щоб ці методи дозволяли не лише збільшувати кількість продукції, підвищувати урожайність, а також покращувати користь продуктів харчування для здоров’я людей.

Нині у лабораторіях іде активна робота над створенням наступних поколінь рослин із вбудованими вакцинами і вітамінами. Так, учені вже працюють над вирощуванням томатів з вакциною. Це стосується не лише рослин, а й тварин, наприклад, отримання лікувального молока від корів, кіз і овець.

В майбутньому фермери застосовуватимуть методи генної інженерії для збільшення обсягів урожаю і виробництва білків, корисних для здоров'я людей.

Виробник органічних продуктів харчування. Органічна їжа завжди була популярна серед екосвідомих споживачів і в даний час органічні продукти харчування більш популярні, ніж будь-коли раніше. Займаючи близько 10% ринку продуктів харчування і напоїв, органічні продукти, в зв'язку зі зростаючою популярністю, можуть претендувати на масовий попит.

 

За матеріалами науково-практичної розробки «Професії майбутнього» Інституту підготовки кадрів Державної служби зайнятості

 

 

Увага!  До майбутнього завжди шлях лежить через  сучасність.  Обов’язково прочитай інформацію щодо сучасних витоків цих професій!

ПРОФЕСІЯ МАЙБУТНЬОГО: до майбутнього через сучасність