Нові технології активно впроваджуються в сферу медицини. Досягнення генної інженерії, молекулярної біології, нано- і біотехнологій, робототехніки використовуються для раннього діагностування захворювань, лікування, створення органів і штучних, електронних імплантатів, протезування та ін. Вбачається, що розвиток штучного інтелекту створить передумови для надання консультаційних медичних послуг он-лайн з високим ступенем вірогідності тощо. У зв’язку з цим змінюється сутність професійних завдань та виникають нові професії.

Фахівець з наномедицини /наномедик. Розвиток технологій, заснованих на роботі з молекулами і атомами, називають нанотехнологіями. Використання цих технологій в медицині є основою створення субатомних механізмів – мікроскопічних роботів, які будуть допомагати лікувати пацієнтів і проводити профілактичні обстеження. Фахівці братимуть участь в розробці програмного і робототехнічного забезпечення для лікувального та діагностичного обладнання

 

Роберт Фрейтас (США), якого вважають засновником наномедицини, визначає її як відслідковування, виправлення, генетичну корекцію та контроль біологічних систем організму  людини на молекулярному рівні з використанням нанопристроїв, наноструктури та інформаційних технологій

 

 

Вже сьогодні під час ендоскопії шлунково-кишкового тракту використовується мініатюрний прилад (камера-капсула «PillCam»), довжиною 2,6 та шириною 1,1 сантиметри, що містить в собі вбудовану камеру, яка дозволяє якісно проводити необхідні обстеження.

Нобелевські лауреати з хімії 2016 року спроектували і синтезували нанороботів, створивши новий тип хімічного зв’язку, що дозволяє сукупності молекул здійснювати керовані рухи.

Відеолекція «Наномедицина: майбутнє сьогодні»: https://www.youtube.com/watch?v=do9FNpsEg0k

Фахівець зі створення органів. Розвиток науки створює можливості для виробництва живих органів або навіть окремих систем людського організму. Це і використання «розумних» біоматеріалів, і стовбурових клітин, і «друкування» органів, що дозволить відмовитися від протезування та штучних органів. Сьогодні використовуються технології створення та відновлення тканин, наприклад, гель від кровотеч і спрей, що забезпечує відновлення пошкоджених ділянок шкіри, для лікування опікових пошкоджень шкіри. Впроваджуються технології 3 D-біопринтингу, що дозволяє тривимірний друк живих тканин.

 

Відео про вирощування органів:

https://www.ted.com/talks/anthony_atala_growing_organs_engineering_tissue?language=uk

Вирощування органів: як це відбувається?

https://innotech.ua/ua/news/virashchivanie-organov-kak-eto-proishodit-61061

Вирощування органів – це перспективна біоінженерна технологія, метою якої є створення повноцінних життєздатних органів людини. Активні розробки і експерименти в цій галузі тривають вже понад 20 років

 

Нанодієтолог / молекулярний дієтолог. На основі результатів генетичного аналізу людини, особливостей перебігу її фізіологічних процесів і молекулярного складу їжі, розроблятимуться індивідуальні схеми харчування. Це дозволить підібрати оптимальний режим харчування, враховуючи індивідуальні особливості. При цьому не буде потреби експериментувати з різноманітними дієтами тим, кому небайдужий їх зовнішній вигляд і здоров’я.

 

 

Wellness-консультант для літніх людей. Загалом, wellness – це висока якість життя, міцне фізичне та психічне здоров’я, благополуччя, енергійність та активний спосіб життя. Тобто, це відчуття здоров’я в усіх його проявах, це енергія і краса в будь-якому віці. На сьогодні індустрія wellness охоплює різні сектори світової економіки, спрямовані на покращення якості і рівня життя людей, – це і продукти здорового харчування, косметичні засоби догляду за шкірою і волоссям, оздоровчий туризм тощо.

З розвитком медицини середня тривалість життя жителів планети продовжує зростати. Потреби людей, старших 75 (і навіть 100) років, перестануть мати другорядне значення. Тому консультант клієнта у віці 75+ стане однією із затребуваних професій майбутнього.

Wellness-консультанти повинні бути обізнані з досягненнями сучасної медицини, психології, напрацюваннями у сфері лікарських засобів, природних препаратів, протезування, дієтології та фітнесу.

Також, за оцінками експертів, у подальшому в медицині набуватимуть розвитку технології:

  • розшифрування (секвенування) та програмування генома людини,
  • самодіагностики, он-лайн діагностування,
  • вживлення медичних роботів-пристороїв,
  • генетичного аналізу (скрінінгу),
  • аналізу медичних даних, отриманих з особистих гаджетів (на зразок smart-браслетів), формування відповідних медичних баз,
  • роботизації медичних процесів.

 

Під час хірургічних втручань використовуються роботи-анестізіологи, роботи-хірурги  (Da Vinci, Amigo) – використання роботизованих систем дозволяє забезпечувати точність, мінімальне втручання, знижувати вплив людського чинника під час проведення хірургічних операцій.

 

Впроваджуються біонічні протези, інвалідні крісла, якими можна керувати сигналами мозку завдяки передачі електронних імпульсів для виконання завдань різної складності.

 

Створення, а подекуди і обслуговування, складних систем передбачає участь в їх розробці фахівців різних напрямів. Тому у сучасному світі ми маємо володіти знаннями інформаційних технологій, просторовим і критичним мисленням, вмінням виявляти проблемні питання та визначати їх комплексне вирішення, працювати в команді, бути готовими до змін тощо.

 

За матеріалами науково-практичної розробки «Професії майбутнього» Інституту підготовки кадрів Державної служби зайнятості

 

Увага!  До майбутнього завжди шлях лежить через  сучасність.  Обов’язково прочитай інформацію щодо сучасних витоків цих професій! 

ПРОФЕСІЯ МАЙБУТНЬОГО: до майбутнього через сучасність